W Olszynkach odbyły się spotkania z mieszkańcami w sprawie budowy przydomowych elektrowni fotowoltaicznych, podczas których omówiliśmy obecny stan projektu oraz dalszy harmonogram prac.
Projekt realizujemy sukcesywnie pomimo przesunięć czasowych wynikających z niespodziewanych problemów z wykonawcami oraz pandemią. Pozyskaliśmy dofinasowanie z Unii Europejskiej zakładające 85% dotacji dla każdego gospodarstwa domowego. Po rozstrzygnięciu przetargu zamontujemy u 455 mieszkańców gminy przydomowe elektrownie, które przez pięć kolejnych lat będą przez nas serwisowane i ubezpieczane, po tym czasie przejdą na własność beneficjentów.
Ogłoszenie przetargu planowane jest na połowę lipca, a jego rozstrzygnięcie potrwa – w związku ze skomplikowaną procedują „przetargów unijnych” – nawet kilka miesięcy. Ostatnim zadaniem będzie natomiast realizacja umowy na zakup oraz montaż instalacji wraz z przeprowadzeniem odbiorów końcowych – rozliczenie powinno zakończyć się w czerwcu 2022 r.
Obecnie czekamy na uzgodnienia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczące możliwości montażu instalacji na 33 budynkach znajdujących się w obrębie historycznego układu urbanistycznego Wronek – są to już ostatnie dokumenty niezbędne do ogłoszenia przetargu.
Niezwykle istotnym warunkiem realizacji inwestycji jest udział w projekcie dokładnie 455 uczestników (gospodarstw domowych), dlatego tak ważne jest zaangażowanie mieszkańców.
Jak się okazało spore obawy wzbudza planowany przez Rząd projekt nowelizacji prawa energetycznego, który pomimo, że jeszcze nie zaczął obowiązywać (i nie ma pewności, czy w ogóle zacznie) to już dziś budzi wiele emocji.
- Oczywiście chciałbym Państwu wyliczyć to szczegółowo, co do złotówki, ale nie mogę, ponieważ jeszcze nie ma całego systemu, i tak jak zakłady energetyczne, tak nikt jeszcze oficjalnie nie wie, na jakiej zasadzie będzie to wyliczane. Trzeba mieć świadomość, że tak, czy tak inwestycja, przy takim poziomie dofinansowania jest jak najbardziej opłacalna – podkreślił Adrian Piecuch przedstawiciel firmy AdMat Eko, który przygotowywał dokumentację projektową.
Ekspert AdMat Eko odpowiedział również na szereg pytań dotyczących kwestii technicznych dotyczących montażu oraz dalszego funkcjonowania elektrowni.
Nagranie ze spotkania możecie zobaczyć poniżej oraz TUTAJ.
Data publikacji: 8.07.2021 r.