Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim najintensywniejszy okres prac przy budowie obwodnicy.
Przypominamy, że w kwietniu tego roku Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu przekazał plac pod budowę wykonawcy spółkom "Colas Polska" i "Most Sp. z o.o.". Niezwykle istotną, nie tylko dla Wronek inwestycję, realizuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Od początku prace prowadzone są w szybkim tempie, a latem weszły w ważny etap związany z położeniem masy w ciągu drogowym, budową nasypów dojazdowych do mostu i wiaduktu nad torami kolejowymi oraz prac brukarskich na rondach przy ul. Mickiewicza i w Smolnicy.
Do tej pory wykonano już ponad 3 km drogi oraz wbito 260 pali prefabrykowanych o łącznej długości czterech kilometrów, stanowiących fundament pod konstrukcję nowego mostu.
Obecnie trwają dalsze prace przy budowie przyczółków mostu oraz działania zbrojarskie ścian żelbetowych wiaduktu.
Warto podkreślić, że budowa obwodnicy toczy się z wykorzystaniem innowacyjnych technik. W przyszłorocznym harmonogramie prac zaplanowano wykonanie 200-metrowego mostu przez Wartę. Budowa ta będzie się odbywała rzadko stosowaną technologią nawisową – most będzie powstawał bez użycia stacjonarnych rusztowań. Kolejne fragmenty przęseł będą dobudowywane, rozpoczynając od strony podpór, z wykorzystaniem specjalnych podwieszanych wózków. Wydłużające się od podpór odcinki przęseł „spotkają się” na środku.
Nieodłącznym elementem tak dużych inwestycji są badania archeologiczne. W Smolnicy odkryto obiekty po osadzie ludności kultury łużyckiej (w pobliżu miejsca budowy mostu na Warcie). Znaleziono tam między innymi dwie jamy osadowe z fragmentami wazy ceramicznej i brązową szpilą, a także studnię z dnem pierwotnie obramowanym drewnianą cembrownią.
Efektem prac wykopaliskowych w Nowej Wsi było odkrycie rozległej osady z lat około 3200-2850 p.n.e. oraz osadnictwa ludności z okresu wpływów rzymskich (II-III wiek n.e.). Wyjątkowe nie tylko na tle Wielkopolski obiekty archeologiczne znajdą swoje miejsce we wronieckim muzeum.
Budowa obwodnicy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, który na bieżąco śledzą postępy prac. Na placu inwestycji byli również burmistrzowie Wronek oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Dyrektor WZDW Paweł Katarzyński oraz Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak.
Fotorelacja z budowy (kwiecień-wrzesień 2020): UMiG Wronki, Colas Polska
Data publikacji: 11.09.2020 r.