Wartosław położony jest 6 km od Wronek, na lewym brzegu Warty, przez którą czynnie działa przeprawa promowa, łącząca wieś z Krasnobrzegiem. Prom stacjonuje w miejscu dawnego drewnianego mostu, od którego powstała druga, równorzędna nazwa miejscowości Neubrück (Nowy Most).
Obecna nazwa miejscowości pochodzi od nazwy rzeki Warty. Od 1781r. Wartosław był miastem prywatnym, z prawami miejskimi, powstałym na gruntach biezdrowskich, należących do starosty babimojskiego i sędziego poznańskiego Łukasza Bnińskiego. Miasto liczące w 1793 r. 579 mieszkańców rozwijało się dzięki sukiennictwu – funkcjonowała tu manufaktura sukiennicza z 20 warsztatami.
Ponadto działały tu 3 wiatraki, dwie cegielnie, garbarnia i mydlarnia. Wprowadzenie barier celnych na wyroby sukiennicze przez władze rosyjskie spowodowało upadek dobrze rozwijającego się miasta, co w rezultacie doprowadziło w poł. XIX w. do utraty praw miejskich. We wsi znajduje się wiele cennych zabytków dla gminy Wronki m.in. późnobarokowy kościół katolicki p.w. Świętej Trójcy i św. Łukasza z 1785 r., neogotycki poewangelicki kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1854 r., z którym sąsiaduje budynek dawnej pastorówki, 61 domów mieszkalnych wraz z budynkami gospodarczymi z XIX w.
Ok. 2 km na wschód od Wartosławia w Pierwoszewie znajdują się pozostałości grodziska stożkowatego datowanego na IX-X wiek. Na południowy zachód od wsi, na piaszczystej wydmie przy drodze do Pożarowa, znajduje się jedno z największych cmentarzysk prasłowiańskich w Wielkopolsce, pochodzący z czasów kultury łużyckiej (1100 – 650 lat p.n.e.).
W ostatnich latach wieś promuje się jako „wieś czterech kultur”.
Wartosław jest wsią o krótkiej, ale ciekawej, wielokulturowej historii. Wartosław (lub dawna niemiecka nazwa Neubrück) powstał jako miasto i leżał na ważnym trakcie handlowym. Do zasiedlenia miasta, jego założyciel ściągał Niemców (w początkowym okresie istnienia miasta stanowili większość mieszkańców). Znaczną część stanowili również Żydzi i Polacy. Każda z narodowości miała w miejscowości swój kościół (zbór, dom modlitwy) i cmentarz, które – za wyjątkiem mojżeszowego domu modlitwy - przetrwały do naszych czasów i są pielęgnowane przez mieszkańców wsi. Fakt przetrwania tych obiektów w dobrym stanie, wyróżnia Wartosław spośród innych miejscowości w regionie.
Czwartą kulturę stanowiła kultura łużycka. W pobliżu dzisiejszej wsi zachowało się cmentarzysko kultury łużyckiej. Jest to największe cmentarzysko z tego okresu w okolicy, co świadczyło o chowaniu zmarłych z okolicznych, mniejszych osad. W niedalekim sąsiedztwie, zapewne nad jeziorem musiała znajdować się osada łużycka. Podczas prowadzonych w 2008 r. prac wykopaliskowych znaleziono unikatowy, drugi w Polsce, grób odlewnika, wyposażony w narzędzia do wytopu żelaza.
Dodatkowym atutem wsi, który niewątpliwie miał pewien wpływ na osadzanie się tutaj ludności, było i nadal jest, jej położenie. Wieś leży na skraju Puszczy Noteckiej, nad rzeką Wartą (stąd też jej nazwa) i Jeziorem Pożarowskim. Ukształtowanie terenu miało duży wpływ na życie mieszkańców i funkcjonowanie ówczesnego miasta. Poszczególne fragmenty miejscowości miały swoje lokalne nazwy – niemiecko- i polskojęzyczne – które, w mowie mieszkańców wsi, funkcjonują do dziś. Jako że było to miasto (zabudowa historyczna – ulicówka), w pamięci mieszkańców pozostały również dawne nazwy ulic.
Z historią Wartosławia wiążą się również liczne podania i legendy, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Legendy te często odnoszą się do dawnych mieszkańców, przedstawicieli różnych narodowości.
Liczba mieszkańców wynosi (stan na 31.12.2022 r.) 282 osoby.
Rada Sołecka Sołectwa Wartosław: