{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: SOŁECTWA I OSIEDLA

Wróblewo

Wieś położona na lewym brzegu rzeki Ostrorogi. Pierwsze wzmianki o Wróblewie pochodzą z 1387 roku, w której wymienia się nazwisko „Mrokota de Wróblewo” (Mrakota z Wróblewa). Hrabia Józef Śreniawa Kwilecki wybudował w 1855 r. ośmioboczną neogotycką kaplicę oraz utworzył i wyposażył szkołę. Majątek po nim odziedziczył jego wnuk, Zbigniew Węsierski-Kwilecki, dla którego w 1864 r. wybudowano do dziś stojący eklektyczny pałac, z przewagą elementów klasycyzujących i renesansowych.W czasach wojny we Wróblewie istniał areszt policyjny. Po wojnie wróblewskie dobra zostały upaństwowione, a w końcowej erze pegeerów należały do Kombinatu PGR w Brzeźnie.

Oprócz szkoły z XX w., zespołu dworskiego składającego się z pałacu i neogotyckiej kaplicy, do cennych zabytków Wróblewa można zaliczyć również figury Matki Boskiej Niepokalanej i św. Wawrzyńca.

W parku krajobrazowym o pow. 9,35 ha znajdują się: kolumna poświęcona pamięci Józefa Kwileckiego oraz lodownia z XIX w., a także drzewa uznane za pomniki przyrody, tj. dąb szypułkowy, dwie sosny wejmutki, siedem lip drobnolistnych oraz platan klonolistny.

Za parkiem przy drodze stoi figura św. Jana Nepomucena z 1785 r., najstarsza przydrożna figura znajdująca się na terenie powiatu szamotulskiego.

Liczba mieszkańców sołectwa (stan na 31.12.2022 r.) wynosi 362 osoby.

Rada Sołecka Sołectwa Wróblewo:

  1. Wioletta Lebiedzińska – Sołtys
  2. Agata Krawczyk – Członek Rady Sołeckiej 
  3. Karol Malinowski – Członek Rady Sołeckiej
  4. Kinga Dopierała – Członek Rady Sołeckiej 
  5. Bernadetta Błajek – Członek Rady Sołeckiej 

Strona internetowa: www.facebook.com/Wieś-Wroblewo