{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: SOŁECTWA I OSIEDLA

Osiedle Zamość

Osiedle Zamość obejmuje prawobrzeżną część Wronek w jego granicach administracyjnych. Osiedle położone jest na skraju Puszczy Noteckiej, znanej powszechnie jako "zagłębie grzybowe" i jest swoistą bramą do puszczy, w której skoncentrowane są liczne osobliwości przyrody (pomniki przyrody, żeremia bobrowe, kolonie lęgowe kormoranów).

Prawobrzeżną część miasta z centrum łączą trzy mosty. Najstarszy jest most kolejowy, tzw. żelazny, drugi jest mostem drogowym – przeznaczonym dla samochodów, rowerzystów i pieszych, a trzeci najmłodszy to kładka dla pieszych o strukturze nawiązującej do najnowszych rozwiązań architektonicznych.

Przy zejściu z kładki (od strony Zamościa) przechodniów wita figura św. Nepomucena, poświęcona patronowi spowiedników i tonących.

Z kolei od strony mostu drogowego, przy rondzie „Europa”, na niewielkim wzniesieniu znajduje się głaz i kamienna tablica, dotycząca 80. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 60. rocznicy wymarszu kompanii Obrony Narodowej „Wronki” we wrześniu 1939 r.

W sąsiedztwie leśniczówki Leśnictwa Stróżki, znajdującego się w granicach Osiedla Zamość, ustawiona jest figura Chrystusa Króla, wokół której zbierają się mieszkańcy na tradycyjnej święconce, nabożeństwach majowych, czerwcowych lub różańcowych.

Tuż za cokołem figury rozciąga się niewielki skwer, upamiętniony nazwiskiem Włodzimierza Krzeszkiewicza, wronczanina, wybitnego leśnika i specjalisty hodowli lasów w Polsce, żyjącego w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Obok, na niewielkim wzniesieniu, na którym stoi pawilon handlowy – jak sugerują starsze podania – w XIII w. powstał kościół pw. św. Piotra, później św. Rocha, który na początku XIX w. zapadł się pod ziemię.

Dalej, kierując się w kierunku lasu, znajduje się skwer nazwany imieniem Stanisława Zgaińskiego, nauczyciela, rysownika i grafika, który zainicjował utworzenie komórek Armii Krajowej, którymi kierował na terenie powiatu szamotulskiego oraz w rejonie nadnoteckim.

Na samym skraju Puszczy Noteckiej przy tzw. „Żydowskiej górce”, gdzie w XVII powstał cmentarz żydowski, znajduje się cmentarz komunalny. W 2014 r. w jego pobliżu powstało lapidarium, na którym ułożono ponad 800 elementów macew wydobytych w 2011 r. z drogi w Nowej Wsi.

Vis a vis cmentarza komunalnego znajduje się stadion o europejskim standardzie, na którym w latach 1995-2006 pierwszoligowe mecze piłkarskie rozgrywał Klub Sportowy Amica Wronki, występujący wówczas w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Dziś stadion i jego zaplecze stanowią bazę dla klubu sportowego KKS Lech Poznań i wielu obozów, a także meczów piłkarskich, również z udziałem reprezentacji Polski.

Zaplecze stadionu stanowi również trzygwiazdkowy obiekt, o niezwykłym charakterze i oryginalnych rozwiązaniach architektonicznych – Hotel Olympic.

Osiedle liczy ogółem 2142 osoby (stan na 31.12.2022 r.).

Zarząd Osiedla Zamość:

  1. Violetta Kozłowska – Przewodnicząca Zarządu
  2. Jerzy Śmiłowski – Członek Zarządu
  3. Ernest Frankowski – Członek Zarządu
  4. Jacek Janicki – Członek Zarządu
  5. Wiesław Rój – Członek Zarządu
  6. Natalia Szwak – Członek Zarządu
  7. Ewa Piotr – Członek Zarządu

Strona internetowa: www.facebook.com/OsiedleZamosc