Turniej Tańców Regionalnych „Wielkopolski Bat”
Zespół Tańca Polskiego „Wronki”, Wronieckie Stowarzyszenie Kultury oraz Wroniecki Ośrodek Kultury zapraszają na Turniej Tańców Regionalnych „Wielkopolski Bat”.
Już 7 grudnia we Wronkach odbędzie się wyjątkowe święto tańca i polskiego folkloru. To wydarzenie będzie okazją do wspólnego celebrowania kultury, rywalizacji pełnej emocji i piękna polskich tradycji tanecznych.
- 7 grudnia 2024 r.
- Hala Sportowa ZS 1 | Wronki
- Szczegóły na stronie: www.wielkopolskibat.pl
Na tanecznym parkiecie zagoszczą tradycyjne tańce Ziemi Szamotulskiej w nowoczesnym wydaniu. Pary rywalizujące w sześciu kategoriach wiekowych oceniane przez sędziów - specjalistów w dziedzinie tańca i folkloru, prezentować będą na parkiecie Gołąbka, Marynię, Rajlendra, Poniewieranego, Przodka i Wiwata.
Podczas popołudniowych rozgrywek finałowych na scenie pojawią się również występy artystyczne:
- Zespół Tańca Polskiego „Wronki”
- Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”
- Kapela DrajKA
Nie może Was zabraknąć!
Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo na YouTube http://youtube.com/@ztp.wronki
W ramach Turnieju Tańców Regionalnych „Wielkopolski Bat” w Muzeum Ziemi Wronieckiej od 5 do 20 grudnia 2024 r. zagości wystawa fotograficzna „Kobieta w wielkopolskim folklorze”. Zbiór fotografii autorstwa Anny Węcel, obrazujących 35 kobiecych strojów tradycyjnych z różnych subregionów Wielkopolskich, zebranych przez Piotra Kulkę. Wystawa podkreśla bogactwo i różnorodność kultury tradycyjnej, lokalny styl ubierania się podczas świąt lub uroczystości rodzinnych, a także dziedzictwo regionalne które do końca nie jest znane. Prezentowane stroje, których rozwój przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku pochodzą ze zbiorów wielu zespołów wielkopolskich, muzeów oraz osób prywatnych. Niektóre to stroje zabytkowe ale również zrekonstruowane na przestrzeni lat w tym w ostatnich latach strój krajeński, wiejski poznański czy raszkowski.
_____
Przedsięwzięcie „Wielkopolski Bat" Turniej Tańców Regionalnych realizowane jest dzięki wsparciu Krajowego Planu Odbudowy i funduszy Unii Europejskiej w ramach programu NextGenerationEU. Realizacja zadania ma na celu łączenie tradycji z nowoczesnością, dając szansę na bezpieczny i zrównoważony rozwój kultury w przyszłości.
Tekst zaproszenia: Zespół Tańca Polskiego „Wronki”