Wronczanie dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej
Delegacja Młodzieżowej Rady Gminy Wronki wzięła udział w trzydniowym Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych, który odbył się w Warszawie. Celem spotkania było zainteresowanie młodych obywateli działających w młodzieżowych radach i sejmikach wojewódzkich tematyką europejską, jej priorytetami, projektami i kierunkami rozwoju.
Warunkiem wzięcia udziału w kongresie było zorganizowanie wydarzenia o tematyce europejskiej. Spotkanie z młodzieżą odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w trakcie Dnia Europejskiego. – Podczas wydarzenia przedstawiliśmy program kongresu, a także rozdaliśmy 100 ankiet dotyczących wspólnoty europejskiej i rozwijania międzynarodowej współpracy. Wyniki opublikowaliśmy na łamach naszych mediów społecznościowych – tłumaczy inicjatorka akcji Maria Sawczuk. – Bardzo dziękuję dyrekcji mojej szkoły za pomoc i zainteresowanie. Dzięki temu spełniliśmy wszelkie wymagania formalne i mogliśmy reprezentować naszą gminę na ogólnopolskim forum – dodaje Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Wronki Julia Adamczak.
Europejski Kongres Rad Młodzieżowych został zorganizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce, Fundacją Civis Polonus, Punktami Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce oraz siecią Team Europe. Główna część wydarzenia odbyła się w dniach 25-27 maja w warszawskim Hotelu Gromada. – Cały kongres wypełniony był panelami dyskusyjnymi i warsztatami, na których zdobywaliśmy doświadczenie i wiedzę. Oczywiście, nie zabrakło też czasu na dobrą zabawę. Organizatorzy zadbali, aby uczestnicy zintegrowali się ze sobą i zorganizowali zajęcia, podczas których musieliśmy pracować jak jedna wielka drużyna – relacjonuje Maria Sawczuk. – Rozmawialiśmy o sytuacji za naszą wschodnią granicą i bezpieczeństwie międzynarodowym. Wiele uwagi poświęciliśmy też zmianom klimatycznym i ekologii – dodaje Julia Adamczak. – Mam nadzieję, że w przyszłości odpowiednio wykorzystam wiedzę, którą zdobyłam podczas kongresu. Wiele z tego, co robiliśmy przyda mi się w dalszej pracy w radzie. Było to super przeżycie – ocenia radna Aleksandra Duda.
Obecność młodych ludzi z całej Polski spowodowała, że radni juniorzy nawiązali nowe znajomości. – Na temat współpracy rozmawiałam z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miejskiej w Obornikach. Myślę, że zorganizujemy wiele wspólnych inicjatyw na rzecz naszej młodzieży. Pierwsze ambitne plany mamy już przedyskutowane – mówi Maria Sawczuk.

