Wronczanie chcą być bezpieczni
Ostatnie cztery akcje szczepień bez rejestracji potwierdziły, że mieszkańcy gminy Wronki chętnie szczepią się przeciw COVID-19. W sumie zaszczepiło się około 1500 osób. Okazało się, że dla wielu właśnie sobota była najwygodniejszym dniem na wykonanie szczepienia.
Na powodzenie akcji złożyło się zaangażowanie wielu osób. Przede wszystkim dobrze zorganizowane zostało działanie zespołu medycznego ZZOZ Czarnków, w skład którego wchodzili: doktor Izabela Chudzicka - Strugała, pielęgniarki – Elżbieta Januchowska, Elżbieta Nowak, Elżbieta Kołodziejczyk, Jolanta Staszewska, Irena Dymek oraz ratownik medyczny – Robert Mucha.
Rozmieszczenie punktów szczepień 27 listopada i 4 grudnia w świetlicach wiejskich oraz godzinowe harmonogramy umożliwiły wielu osobom dogodne zaplanowanie szczepienia. Świetlice zostały przygotowane zgodnie z obowiązującymi restrykcjami sanitarnymi, dobrze ogrzane. Przyczynili się do tego wspaniali zaangażowani zawsze w społeczne działania sołtysi i gospodarze świetlic: w Samołężu – sołtys Aneta Kinowska oraz gospodarz Zdzisława Kabacińska, w Wierzchocinie – sołtys Agnieszka Proch, we Wróblewie – sołtys Justyna Grocholska i gospodarz Grażyna Spychała, w Kłodzisku – sołtys Mariusz Makówka i gospodarz – Bartłomiej Odrobny, w Biezdrowie – sołtys Teresa Fojud i gospodarz Wiesław Olejniczak, w Popowie – sołtys Michał Kaszkowiak, w Jasionnej – sołtys Teresa Frątczak, w Ćmachowie – sołtys Honorata Pruc oraz gospodarz – Marzena Maciejewska, w Wartosławiu – sołtys Witold Waroś, w Nowej Wsi – sołtys Krystian Zastróżny i gospodarz – Katarzyna Zastrożna. Akcje szczepień na świetlicach wspierali druhowie z OSP Wronki, OSP Samołęż, OSP Wróblewo, OSP Kłodzisko, OSP Ćmachowo, OSP Wartosław. Strażacy mierzyli temperaturę, pomagali wypełniać kwestionariusze oraz regulowali wejście do punktów.
Wzorowo organizacja akcji szczepień została przygotowana również 20 listopada i 11 grudnia w strażnicy OSP we Wronkach. Czuwali nad tym prezes OSP Wronki Stefan Kaszkowiak i wiceprezes Bartosz Hodrych. Choć kolejki były kilkudziesięcioosobowe, to prawie 20 druhów z OSP Wronki zapewniało czekającym pomoc przy wypełnianiu kwestionariuszy i sprawnie kierowało przebiegiem akcji. Do pomocy włączyli się także członkowie Młodzieżowej Organizacji Pożarniczej we Wronkach.
Największą frekwencję na szczepieniach odnotowano 4 grudnia – 427 osób dotarło na świetlice wiejskie (w Popowie 126 osób, w Jasionnej – 78 osób, w Ćmachowie – 88 osób, w Wartosławiu – 101 osób, w Nowej Wsi – 134 osoby) oraz 11 grudnia - w strażnicy OSP zaszczepiło się prawie 600 osób.
Większość szczepiących się przyjmowało trzecią przypominającą dawkę, a kilkanaście procent zgłosiło się na szczepienie po raz pierwszy lub na drugą dawkę.

