Trzecia kadencja dobiegła końca
Zgodnie ze statutem Młodzieżowej Rady Gminy Wronki dokładnie 30 września zakończyła się kadencja 2019-2021. W związku z tym we wszystkich szkołach podstawowych i średnich odbyły się wybory, które wyłoniły kolejnych radnych juniorów.
Ostatnie działania wronieckiej młodzieży były mocno uzależnione od trwającej pandemii koronawirusa. Niestety, przez liczne obostrzenia i lockdown nie udało się zrealizować wielu zaplanowanych wcześniej przedsięwzięć. Nie była to jednak kadencja zupełnie stracona. W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos młodzi radni nawiązali współpracę z seniorami i zorganizowali dla nich kurs komputerowy, a później nauczyli się podstaw gotowania. Wzięli też udział w wielu wydarzeniach sportowych i kulturalnych, podczas których angażowali się w wolontariat, a także organizowali własne wydarzenia – między innymi Silent Disco we Wronieckim Ośrodku Kultury. Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Gminy Wronki powstały dwie koncepcje zagospodarowania wronieckich terenów rekreacyjnych – przy bulwarze w pobliżu kładki i parku przy ul. Nadbrzeżnej. Wroniecka młodzież działała również charytatywnie – radni juniorzy robili przysiady w ramach akcji #GaszynChallenge, wsparli zbiórkę na rzecz okolicznych szpitali oraz przekazali grant w wysokości 500 zł na szycie maseczek ochronnych. Przedstawiciele wronieckiej młodzieży wzięli udział w wielu wydarzeniach patriotycznych. Składali kwiaty pod pomnikami z okazji ważnych wydarzeń historycznych, a przed Świętem Niepodległości zapalili znicze na grobach ofiar systemów totalitarnych. Niektórzy z nich wystąpili nawet w ogólnopolskiej telewizji, gdzie opowiadali o poziomie szczepień wśród wronieckiej młodzieży.
– Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem być częścią grupy osób z takimi ambicjami i chęciami do działania. Cieszę się, że wśród nich mogłem zdobyć ogromne doświadczenie, które w przyszłości z pewnością wykorzystam. Dziękuję wszystkim, którzy nas przez ten czas wspierali i wsłuchiwali się w nasze potrzeby – podsumowuje Przewodniczący Jakub Kląskała. – W młodzieżowej radzie pojawiłam się mając zaledwie 13 lat, gdy kształtowała się moja osoba i światopogląd. Biorąc udział w wielu wolontariatach, spotkaniach z niesamowitymi osobami, warsztatach czy wydarzeniach patriotycznych zdobywałam świadomość otaczającego mnie świata. Zrozumiałam jak ważny w naszym życiu jest kontakt z drugą osobą i pozytywne nastawienie. Wiele cennych rad, jakie usłyszałam, zachowam na zawsze w swoim sercu i zapewne wykorzystam je w przyszłości. Z przekonaniem i dumą w głosie stwierdzam, że warto należeć do tak zgranej społeczności – dodaje Wiceprzewodnicząca Julia Adamczak. Rozstanie z Młodzieżową Radą Gminy Wronki nie jest też łatwe dla innych osób. – Poznałam osoby, które tak samo jak ja chciały czynnie angażować się w sprawy miasta i nie były im obojętne potrzeby młodzieży. Bardzo miło będę wspominać wszystkie wspólnie spędzone chwile, wyjazdy i wydarzenia, w których braliśmy udział. Chciałabym, aby mój czas w młodzieżowej radzie nie dobiegał już końca, ale wiem, że moje miejsce zajmie nowy radny z nowymi pomysłami i energią do działania. Zawsze będę dumnie opowiadać, że miałam zaszczyt być młodą radną Gminy Wronki – wzrusza się radna Wiktoria Dudziak.
Na zakończenie kadencji władze Młodzieżowej Rady Gminy Wronki wzięły udział w akcji Nadleśnictwa Wronki i zasadziły drzewa przy wronieckim skateparku. Jakub Kląskała, Julia Adamczak i Wiktoria Dudziak mają nadzieję, że symboliczne sadzonki będą przypominać o dotychczasowej działalności radnych juniorów.


