{index_ob_css}{index_ob_js}

Przyroda

Pas wrzosowy

Pas wrzosowy w Chojnie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Puszczy Noteckiej. Obejmuje obszar dawnego pasa przeciwpożarowego o powierzchni prawie 26 ha. Wrzosowe połacie malują na sosnowo-brzozowym tle niezapomniane kompozycje barw. Przecinają las na długości prawie 10 km.

Wrzosy w Puszczy Noteckiej. Na zbliżeniu kępa fioletowych wrzosów, na pierwszym planie barwny motyl rusałka pawik siedzący na fioletowym kwiatostanie wrzosu. Tło rozmyte stanowi zielono-żółta łąka.

Wrzosy w Puszczy Noteckiej. Na zdjęciu zbliżenie na kępę jasnorożowych wrzosów. Pas Wrzosowy w Chojnie. Wrzosy pokrywające piaszczystą wydmę.

Fot. FotoRafi Rafał Sierchuła

 

Lasy

Lasy na terenie gminy Wronki zajmują powierzchnię ok. 19 tys. ha (to mniej więcej tyle, ile zajęłoby 1000 Stadionów Narodowych), a ich podłoże jest przyjazne dla amatorów różnych dziedzin sportu. Są to tereny wymarzone dla biegaczy i chodziarzy, a także rowerzystów, na których czekają dziesiątki kilometrów oznaczonych szlaków rowerowych. 

Puszcza Notecka. Na zdjęciu widoczne sosny ronące w żadkim lesie. Las oświetlony promieniami słonecznymi.

Fot. FotoRafi Rafał Sierchuła

 

Na terenie Puszczy Noteckiej występują liczne gatunki zwierząt objętych częściową lub ścisłą ochroną. Są to kania ruda, kania czarna, bielik, bocian czarny, puchacz, dla których wyznaczono strefy ochrony i miejsc rozrodu i regularnego przebywania. Teren ten jest też miejscem bytowania bobrów, borsuków, żurawi. Spotykane są też wilki i łosie.

Dwa daniele stojące na polu w uprawie.

fot. Waldemar Graś

 

Kurki, podgrzybki, koźlaki i borowiki szlachetne. Puszcza Notecka jesienią to raj dla każdego grzybiarza. Nie na darmo gminę Wronki nazywa się „Krainą Tysięcy Grzybów”. Zachęcamy do skorzystania z przepisów na potrawy z grzybami, przygotowane przez mieszkańców gminy Wronki. 

Puszcza Notecka. Borowik oświetlony słońcem w poszyciu z mchu. Puszcza Notecka. Dwa grzyby - żółte kurki.

Fot. FotoRafi Rafał Sierchuła