{index_ob_css}{index_ob_js}
Parafia pw. św. Katarzyny
Parafia pw. św. Katarzyny jest wymieniana po raz pierwszy pod datą 1298. Obecny kościół, w stylu późnogotyckim, ukończony został na początku XVI wieku. W połowie XVI w. był użytkowany przez protestantów. Około 1641 r. uległ pożarowi, po czym w 1660 r. zakończono jego odbudowę. W latach 1954-55 prezbiterium poddano regotyzacji.
Korpus kościoła jest 3-nawowy; prezbiterium ma sklepienie krzyżowo-żebrowe. Ołtarz główny, rzeźbiony i malowany w 1958 r. zawiera w środku cenną rzeźbę Chrystusa Vir Dolorum z 1500 r. Dwa ołtarze boczne są późnoklasycystyczne. Spośród innych nielicznych zabytków wyróżnia się rzeźba Pieta z XVI w., zawieszona na filarze arkady tęczy.
Kościół klasztorny oo. Franciszkanów
Kościół klasztorny oo. Franciszkanów sięga swych początków 1279 r. i był najpierw siedzibą dominikanów. W obecnym, barokowym kształcie, pochodzi z 3. ćwierci XVII w. z fundacji Jana Korzbok-Łąckiego wg projektu Krzysztofa Bonadury starszego. Wyposażenie wnętrza z II poł. XIX i XX w. W 1868 r. kościół i klasztor przekazano franciszkanom.
Obecny budynek klasztorny pochodzi z 1875 r. Od 1991 r. jest siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów.
Kościół parafialny p.w. św. Krzyża i św. Mikołaja w Biezdrowie
Parafia w Biezdrowie jest wymieniana po raz pierwszy pod datą 1372. Obecny kościół pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. W 1784 roku dziekan lwówecki i proboszcz biezdrowski, ks. Jan Tomasz Morawski odnowił i przebudował kościół. Dobudowano wieżę i nadano kościołowi zupełnie nowy kształt. W 1870 roku ówczesny patron kościoła Stanisław Bniński z pomocą parafian na nowo odrestaurował kościół. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy zamienili kościół na magazyn, a ówczesnego proboszcza Ks. Grzegorza Kucharskiego deportowali do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie został zamęczony.
Pod prawą kaplicą znajduje się grobowiec Kurnatowskich. W ołtarzu głównym z końca XVIII w. rzeźba o dużej wartości (z I poł. XVI w.), przedstawiająca ukrzyżowanie Chrystusa, z którą jest związana legenda . Na lewej ścianie nawy wmurowano płytę nagrobną z 1622 r. Łukasza Boboleckiego i jego rodziców.
W 1949 roku kościół został na nowo wymalowany, umieszczono też na stropie trzy obrazy: pośrodku - triumf Krzyża, od strony chóru – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny a od strony ołtarza – Narodzenie Pańskie. Przez ostatnie 17 lat proboszczem i zarazem kustoszem biezdrowskiego sanktuarium był ks. Józef Świerkowski. Przeprowadził on gruntowny remont zewnątrz i wewnątrz kościoła.
Co roku, na uroczystość Podwyższenia Krzyża (14 września), która jest obchodzona w najbliższą niedzielę do biezdrowskiego sanktuarium Krzyża Świętego licznie pielgrzymują wierni nie tylko z okolicznych miejscowości. W kruchcie zawieszono dębową skrzynię, datowaną na XVI, XVII wiek.
Kościół poewangelicki w Wartosławiu
Po zachodniej stronie wsi Wartosław wznosi się neogotycki kościół poewangelicki Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1854 r., z wysoką wieżą, a przy nim stoi neogotycka dawna pastorówka.
Zdjęcia: FotoRafi Rafał Sierchuła