{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: DLA SENIORÓW

„Pudełko Życia”

Akcja „Pudełko Życia” powstała z inicjatywy Rady Seniorów i ma na celu usprawnienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki, nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach.

Akcja polega na umieszczeniu w „Pudełku Życia”, w widocznym miejscu oznakowanym naklejką (najlepiej niech to będzie lodówka), informacji dotyczących stanu zdrowia oraz danych kontaktowych do osób, które należy powiadomić w razie potrzeby hospitalizacji oraz spraw organizacyjnych, np. co zrobić z kluczami do mieszkania, komu powierzyć opiekę nad psem czy kotem itp.

Dla mieszkańców, a zwłaszcza dla seniorów i osób samotnych, przygotowany został specjalny komplet wronieckiego „Pudełka Życia”, który składa się z oznakowanego pojemnika (pudełka), karty informacyjnej oraz naklejki. Równocześnie skierowana została do wronieckich lekarzy rodzinnych informacja o akcji wraz z prośbą o pomoc w wypełnieniu karty informacyjnej.

O pudełku poinformowano również służby ratownicze działające na naszym terenie.

Chcę, by wronieckie „Pudełko Życia" ułatwiło niesienie pomocy wielu osobom.


Mirosław Wieczór
burmistrz Wronek 

 

 Pudełka można otrzymać w:
- Urzędzie Miasta i Gminy Wronki,
- MGOPS we Wronkach,
- Miejsko-Gminnym Polskim Komitecie Pomocy Społecznej,
- Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
- Kole Terenowym Krajowego Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej,
- Uniwersytecie Trzeciego Wieku,
- Fundacji Femina Projekt,
- SOLIS Opieka Pielęgniarska.

 

Kroki niezbędne do przygotowania „Pudełka Życia”:

  1. Kartę informacyjną należy wypełnić czytelnie (drukowanymi literami).
  2.  Ważne! – aby „Pudełko Życia” mogło dobrze pełnić swoją funkcję, powinno zawierać wiarygodne informacje dotyczące stanu zdrowia, dlatego część dotyczącą przebytych chorób i zażywanych leków można skonsultować z lekarzem rodzinnym i poprosić o potwierdzenie podpisem.
  3. Dane w karcie muszą być aktualizowane. Konieczne jest sprawdzanie i ewentualne poprawianie informacji zawartych w I części np. co 6 miesięcy lub po każdej zmianie rodzaju stosowanych leków albo sposobu ich dawkowania. Warto również aktualizować dane do kontaktu oraz inne informacje zawarte w II części karty. Nową kartę można pobrać ze strony www.wronki.pl, otrzymać w Urzędzie Miasta i Gminy Wronki lub w Fundacji „Femina Project”.
  4. Wpisując dane osób, które należy powiadomić w razie potrzeby, warto o tym fakcie je  poinformować.
  5.  Wypełnioną Kartę informacyjną należy włożyć do „Pudełka życia”, a naklejkę otrzymaną w komplecie, umieścić na drzwiach lodówki -  będzie to sygnał dla osoby, która udziela pomocy, że w tym miejscu znajduje się pudełko z zawartymi w nim ważnymi informacjami.

 

W załączeniu instrukcja przygotowania „Pudełka Życia” oraz karta informacyjna. 

Zdjęcie przedstawia dwa czerwone pudełka życia - jedno otwarte i drugie zamknięte. Na otwartym znajduje się naklejka z grafiką podzieloną na dwie części - białą (na której znajduje się logotyp Gminy Wronki z napisem "Wronki Cię zaskoczą") i czerwoną (na której znajduje się biały napis "Pudełko Życia" i numer alarmowy 112"). Pod pudełkami życia znajdują się dokumenty zawierające szczegółowe informacje na temat akcji. Wszystkie elementy grafiki leżą na brązowym biurku

Pliki do pobrania:

Instrukcja przygotowania Pudełka Życia
Format: pdf, 750.87 kB
Karta informacyjna
Format: pdf, 906.67 kB