{index_ob_css}{index_ob_js}

Otwarta niedziela w Muzeum Ziemi Wronieckiej z prezentacją o wielkanocnych pochodach maszkar zwierzęcych

Muzeum Ziemi Wronieckiej tradycyjnie zaprasza w pierwszą niedzielę miesiąca. W godz. 15:00-18:00 będzie można zwiedzić muzeum. O 16:00 odbędzie się prezentacja o Berołach, niedźwiedziach i sisiokach czyli wielkanocnych pochodach maszkar zwierzęcych.

Minęły święta Wielkanocne. Mało kto już dziś pamięta o dawnym zwyczaju, który w podwronieckich wsiach miał miejsce w wielkanocny poniedziałek, a mianowicie o BEROŁACH – zwanych też niedźwiedziami czy sisiokami.

Ten wesoły korowód przebierańców odwiedzał dawniej mieszkańców Nowej Wsi, Marianowa czy Ćmachowa. Niedźwiedzie wchodziły do domów, aby złożyć ludziom życzenia, a przy okazji psociły, tańczyły i murzyły. Murzył kominiarz, który za pomocą miotły wymiatał sadzę z pieców na izbę i brudził wszystkich umorusanymi dłońmi.  Niedźwiedź z kolei rozsypywał słomę, w którą był owinięty – ależ gospodyni się radowała! A gdy już obeszli wszystkie gospodarstwa zebrawszy do koszyka datki, wspólnie się bawili.

O tym niezwykle ciekawym zwyczaju chętnie opowiemy Państwu, a także pokażemy zgromadzone zdjęcia, w najbliższą niedzielę 7 kwietnia o godz. 16.00 w Muzeum Ziemi Wronieckiej.

Spotkanie ma charakter prezentacji multimedialnej.

Wstęp wolny.


Tekst zapowiedzi: Wroniecki Ośrodek Kultury  

434488787_940130358115666_6285253855086874671_n 

Powrót do kategorii
Poprzednia Następna

Pozostałe
wydarzenia